Часопис Савремене студије безбедности/Contemporary Security Studies (раније Годишњак Факултета безбедности) је истакнути национални часопис на листи Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије који има за циљ да на динамичан и тематски фокусиран начин информише и пружи најновија сазнања из теорије и праксе у области студија безбедности. Часопис објављује актуелне и квалитетне научне чланке који се баве развојем идеја и побољшањем безбедносне праксе са фокусом на теоријским, методолошким и емпиријским истраживањима у следећим подобластима студија безбедности – глобалној/међународној, регионалној и националној безбедности са подтемама као што су: стратешка, урбана, људска, корпоративна и еколошка безбедност.
- Савремене студије безбедности – Позив за објављивање радова
- Contemporary Security Studies – Call for Papers
Рукописи се достављају електронски преко система SCIndeks путем опције „Пријави рукопис“.
Историјат Годишњака
Зборник Факултета одбране и заштите (1995-1999)
На Факултету одбране и заштите Универзитета у Београду 1995. године покренут је Зборник који је за циљ имао афирмисање издавачке делатности тадашњег факултета кроз објављивање научних и стручних радова наставника и сарадника запослених на Факултету. Зборник је објављиван на сваке две године и садржао је радове из области безбедности, одбране и заштите, али је обухватао и друге теме које су се изучавале у склопу наставног плана тадашњег Факултета одбране и заштите: узроци оружаних сукоба, међународно ратно право, еколошке кризе, сарадња у безбедности, пословна заштита и слично.
Узимајући у обзир тадашње друштвене околности у којима је Факултет одбране и заштите радио у смањеном капацитету без јасне слике будуће улоге у систему високог образовања, Зборник је послужио и као форум за разматрање могућности и перспектива решавања статуса Факултета, па је у издању из 1997. године дискутовано о основама трансформације Факултета, предлогу будућег наставног плана Факултета и о модалитетима школовања стручних кадрова за цивилну заштиту и управљање заштитом животне средине.
Године 1999. објављен је последњи број Зборника Факултета одбране и заштите под овим називом, и у његов садржај први пут су, поред научних и стручних чланака, уврштени прикази докторских дисертација и магистарских теза одбрањених на Факултету, као и монографија и уџбеника у склопу издавачке делатности Факултета.
Зборник радова Факултета цивилне одбране/Факултета безбедности (2000-2007)
Након повратка у пун капацитет рада, усвајања новог наставног плана и промене имена у Факултет цивилне одбране, 2000. године наставља се објављивање Зборника, и то на годишњем нивоу. У првом издању под новим називом уводни чланци били су посвећени ревитализацији струке и трансформацији Факултета, анализи мотивационих профила кандидата за упис на Факултет, као и савременим концепцијама цивилне одбране у систему опште одбране. У овом броју је, поред 16 научних чланака наставника и сарадника Факултета цивилне одбране, објављено и шест приказа докторских дисертација и магистарских теза одбрањених на Факултету, као и седам приказа најновијих монографија и уџбеника у издању Факултета. У наредних седам издања Зборника у просеку је објављивано 25 научних и стручних чланака, док су прикази проширени и на актуелна монографска издања других издавача.
Годишњак Факултета безбедности (2008 – данас)
Од 2008. године и промене назива, нови Годишњак Факултета безбедности, по узору на издања других факултета и универзитета, постаје научни часопис на листи Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије за друштвено-хуманистичке науке. Током последњих 11 година излажења Годишњака, у њему је објављено око 200 научних и стручних чланака, а поред наставника и сарадника Факултета, међу ауторима су заступљени и студенти докторских, мастер и основних студија Факултета безбедности, као и аутори са других универзитета, факултета и научних института.
- Да би сте видели целокупан Годишњак у PDF формату, кликните на слику