Прва међународна стручна онлајн конференција студената

Прва међународна стручна онлајн конференција студената под називом „Балкански дијалог: лига младих“, одржана је 15. децембра 2023. године у организацији Факултета безбедности Универзитета у Београду и Факултета за светску политику Московски Државни Универзитет Ломоносов. Конференција представља традиционални облик сарадње коју Факултет за светску политику последњих деценија развија са преко 30 држава широм света на пољу међународних односа и других интердисциплинарних студија. У оквиру ФМП основан је Центар политичкх система и култура са кључним задатком праћења трансформације политичких система и култура у различитим деловима света при чему истраживачи организују конфренције, семинаре, округле столове и друге облике дискусије са публиковањем великог броја научних радова. Управо је Међународна стручна онлајн конференција студената резултат успешне сарадње два Факултета препознатљива по специфичном матичном научном пољу истраживања међународне, регионалне и националне безбедности.

Током отварања конференције поздравну реч упутио је редовни професор Факултета безбедности др Мирослав Младеновић истичући да је сарадња оба универзитета додатно ојачана и унапређена имајући у виду учешће младих истраживача, будућих менџера безбедности. Студенти су имали прилику да представе теме својих радова из области наука безбедности при чему је конференција обележена интересантном вишечасовном дискусијом у контексту виђења актуелне безбедносне ситуације на Балканском полуострву.

Модератори прве међународне научне онлајн конференције студената били су продекан за науку Факултета за светску политику др Анастасија Понамарева и др Милош Томић доцент на Факултету безбедности.

На конференцији су учествовали следећи студенти Факултета безбедности Универзитета у Београду и Факултета за светску политику Московски Државни Универзитет Ломоносов: Мина Марић (Последице НАТО агресије на Југославију након две деценије); Данило Ралевић (Енергетска безбедност балканских држава); Невена Стојиљковић (Кријумчарење илегалног оружја на Балкану); Милица Глушчевић (Сајбер безбедност и ментално здравље); Бранко Јаковљевић (Савремена безбедност РС); Рада Бојанић (Високотехнелошки криминал у РС); Нађа Пешић (Мигрантске кризе и погранична места у Србији); Милица Пејовић (Миграције); Милан Миленковић (Цивилна и демократска контрола оружаних снага посткомунистичких земаља); Никола Вујчић („Шатербелт“ региони Сола Бернарда Коена); Данил Растегајев (Историјско сећање Србије о  Другом светском рату: питање савремених наратива); Ана Александрова (Формирање заједничких „сећања“ као инструмент дипломатије у руско-српским односима); Марија Белоус (Тренутно стање и перспективе решења косовске кризе); Емир Сарајлич (Изгледи интеграције Западног Балкана: иницијатива Отворени Балкан); Чжан Шиои (Сличности и разлике између политика ЕУ и НР Кине на Западном Балкану). Значајну подршку у реализацији Конференције омогућили су преводиоци студенти Филолошког факултета МГУ Ломоносов Светлана Зимодро и Владислав Немчиков као и студенткиња мастер студија МГИМО Елизавета Бикова.