Радна посета Вашингтону

Др Дарко Трифуновић, секретар Института за безбедносне студије Факултета безбедности, је у периоду од 28. априла до 1. маја 2015. године био у радној посети Вашингтону.

Том приликом сусрео се са неколико важних конгресмена, а између осталих са Тед Поеом, копредседавајућим Српског кокуса и председавајућим Подкомитета америчког Конгреса за противтероризам, као и  са конгресменом Трент Франксом, председавајућим Кокуса за ракетну одбрану. Тема разговора била је тренутна безбедносна ситуација као и утицај терористичких организација типа Ал Каиде и ИСИЛ-а на безбедност Србије, Републике Српске, Црне Горе и САД. Констатовано је да се све већи број Албанаца и муслимана са подручја бивше СФРЈ укључује у терористичке активности. Данас говоримо о неколико стотина екстремиста, међутим, оправдано се поставило питање током разговора о чињеници да на простору Балкана делује добро разграната мрежа која ствара терористе, па чак и терористе самоубице. Недавни напад Албанаца припадника ИСИЛ-а у Ираку у коме их је неколико извршило самоубилачке нападе, отвара велику могућност да такве исте нападе албански терористи врше и на простору САД као и у Европи. Конгресменима је представљен нацрт Београдске школе примењене безбедности као и Програм дерадикализације.